Florida Agricultural and Mechanical College

CANDIDATES FOR DEGREES

COLLEGE

DIVISION OF AGRICULTURE

BACHELOR OF SCIENCE

Richard Leonard Bradley   Raymond John Holt   Eugene Turner Lewis
William Fredrick Clark  Anthony Casear Hooks  William Akintunde Martin
Learla Vergil Davis   Alphonso Dipeoula Killens  Nathaniel Ricardo Muse
Edward Madison Gardner  Noble Spencer Killens  James Howard Sharpe

DIVISON OF EDUCATION

BACHELOR OF SCIENCE, WITH DISTINCTION

Daisy Elnora Brookins

BACHELOR OF SCIENCE

 Olive Elizabeth McNair    Cleomie Helen Ward
 Hazel Dolores Smith    Amy Mae West
    Elese Joyce Young

DIVISION OF HOME ECONOMICS

BACHELOR OF SCIENCE, WITH DISTINCTION

Mary Lucille Jackson    Sarah LeFrances Wilson

BACHELOR OF SCIENCE

Lula Maye Baldwin  Aneatha Marie Dames  Ethel Neomie Deanne Mills
Inez Tureather Brown Helen Beatrice Effie Martin  Ida Maye Robinson
     Evelyn Louise Young

DIVISION OF LIBERAL ARTS SCIENCES

BACHELOR OF ARTS, WITH GREATER DISTINCTION

Winifred Sands

BACHELOR OF ARTS, WITH DISTINCTION

Benjamin Franklin Canty Alice Almaria Hewitt  Tolbert Alston Jackson
Alvin Joseph Downing Ella Lorene Jones  Esther Evelyn Reed
 Henry Bufus Smith   Lillia Vaught Thompson

BACHELOR OF ARTS

William Henry Adams*  Marcellus Alvarez Goodwin Josephine Louise Oates
Castella Moten Bagley  William Edward Henderson Clyde Algernon O’Neal
Alvin Antonio Benton  Bernice Evelyn Johnson  Annie Mae Robinson
Marian Vivian Blow    Henderson*   Francisco Aristides Rodriguez
Catherine Estelle Brewer  George Henry Hill   Sharlotte Louise Session
Katie Evelyn Davis   Allen Quinn Jones   Robert Gregory Simmons*
Leonard David Davis  Ralph Reginald Jones  Rutherford Birchard Slaughter
George Ezekiel Wadsworth Carolyn Jenkins Miller  Silas Hercules Waldon
   Dennis* John Henry Morris   Elizabeth Anne Wesley
Raymond Ista Fields  Marcia Marian McFarlin  John Andrew Wright*
     Ruby Aletha McKeever

BACHELOR OF SCIENCE, WITH GREATER DISTINCTION

Margarette Brodie

BACHELOR OF SCIENCE, WITH DISTINCTION
 

Ford Tucker Johnson     Edward Augustus Travis

BACHELOR OF SCIENCE

Eugene McKinley Brown  Ruth Rosella DeWitt  Marie Baker McCleary*
Ruth Beatrice Bush   Edna Bernice Gause  Arnold Wesley Presha
Louis Willard Carter*  Hercules Lionel Joyner  Willie James Reid
Erle Edith Cook   Lester Abbott Kemp   Noel Milton Smith
George Thomas Davis  James Goodwyn Manson  John Wesley Thompson
Blanche Jacqueline Dennis Jesse James Mayes  Allen Tanner Tyson

DIVISON OF MECHANICAL ARTS

BACHELOR OF SCIENCE, WITH DISTINCTION

Thomas Clinton Ferrell

BACHELOR OF SCIENCE

  Fred Douglas Blackshear   Ernest Howard Cohen*
  Cecil Waddell Boston   Harnold Spartan Jenkins
      James Marcus Kidd

CANDIDATES FOR DIPLOMAS

DIVISION OF EDUCATION

Teacher Training

Ollieveta Beatrice Anderson Doris Dorretha Glover  Grace Marie Livington
Beatrice Juanita Armwood  Thomasene Alieze Jackson Florence Thomas Royster
Virginia Bridges Carter  Alice Mae James   Agnes Marriah Smith
Elvea May Curtis Daniels  Juanita Marie Johnson  Dorothy Ruth Williams*
Carie Arriedena Foster  Carrie Bell Lee   Flossie Mae Willis

*As of January 28, 1939
 


 

 

 

JOIN US ON FACEBOOK!
DEDICATED TO FREE AFRICAN-AMERICAN GENEALOGY

©2011 - 2018 this site is owned by and contents compiled by Anne Huffman
and is not affiliated in any way with USGenWeb, Inc.